Verschillende generaties gaan met elkaar in gesprek over de erfenis van de babyboomers. Hebben boomers er een bende van gemaakt? Of hebben hun maakbaarheidsidealen wel degelijk tot een betere wereld geleid?
Torenhoge huizenprijzen. Een klimaatcrisis. Onderbetaalde flexbaantjes. Terwijl babyboomers zichzelf graag zien als de idealistische protestgeneratie die het helemaal ander ging doen, krijgen ze van latere generaties de schuld van alles wat er mis is in de wereld. Waren het immers niet de idealistische babyboomers die eenmaal aan de macht in de jaren 80 en 90 het neoliberalisme ruim baan gaven en marktwerking introduceerden op tal van terreinen: van zorg tot openbaar vervoer?
‘Mijn generatie heeft decennialang aan de knoppen gezeten. Wat heb ik gedaan om de puinhoop te voorkomen waar we met zijn allen in terecht zijn gekomen?’ Die vraag stelt oud-minister van Onderwijs en babyboomer van het eerste uur Jo Ritzen in zijn memoires Optimisme als opdracht. Babyboomers waren bevlogen door optimisme en vooruitgangsdenken: de wereld kón en móést anders. En hij werd anders.
Tijdens deze avond gaan verschillende generaties met elkaar in gesprek over de erfenis van de babyboomers. Hebben boomers er een bende van gemaakt? Of hebben hun maakbaarheidsidealen wel degelijk tot een betere wereld geleid? Kan hun optimisme, ondanks alles, een nieuwe generatie inspireren?
Over de sprekers
Jo Ritzen was ruim negen jaar onderwijsminister en behoorde tot de ideologen van de PvdA. Als minister van Onderwijs en Wetenschappen in het kabinet-Lubbers III zette hij het beleid voort waarbij studenten meer moesten bijdragen aan de studie en de studieduur werd verkort. Hij voerde de OV-jaarkaart voor studenten in. Na zijn ministerschap was Ritzen adviseur van de Wereldbank en bestuursvoorzitter van de Universiteit Maastricht. In 2026 verschenen zijn memoires onder de titel Optimisme als opdracht.
Sprekers
Jo RitzenOud-minister van Onderwijs
De Balie in je mailbox, werkt geestverruimend
zo 6 sep / 19:30
Politiek & Democratie
Narcisten aan de macht
Trekt de politiek narcisten aan of vinden wij, het volk, narcisten aantrekkelijk? Samen met psycholoog Jan Derksen onderzoeken we de relatie tussen narcisme en macht. Wereldwijd zien we een opkomst van de showman-politicus. Macho is aan de macht in de Verenigde Staten, Rusland, Argentinië. Dichter bij huis heeft Geert Wilders de politiek anderhalf jaar om
The New Yorker journalist Patrick Radden Keefe on his approach to reporting. What draws him to figures from the criminal underworld? How do you write journalistic true-crime stories without slipping into sensationalism? And how does he recognize a great story in the first place? Few nonfiction writers have attained such stature that they appear as
Op papier is een collectief warmtenet de beste en goedkoopste manier om huishoudens van het gas af te krijgen. Maar de praktijk is weerbarstig. De aanleg is duur, complex en werkt alleen als voldoende bewoners meedoen. En daar wringt het. Zijn collectieve initiatieven nog mogelijk in een individuele wereld? Veel consumenten kiezen bij de overstap